The Rule Of Thirds - Üçte bir kuralı

rule-of-thirds-portrait
Altın Oran Çeşitleri

Üçte bir kuralı 

rule-of-thirds-vertical
Soru 1 ?
  • Bu çekimde ilgi noktaları nelerdir?
TS560x560
Soru 2 ?
  •  ilgi  noktalarını  bilerek  nereye yerleştiriyorum?

Fotoğraf çekerken yada sonra işlerken altın oran çeşitlerini uygularsanız çok daha etkili fotoğraflar ortaya çıkarabilirsiniz. Ama unutmayın “İlk kural kuralsızlıktır.”  Ama hemen şunu belirtmeliyim , ancak kuralların çiğnenmesi ve bunun ihmal edilmesinin kastedilmesi demek, fotoğraflarınızın  mutlaka dengesiz veya ilgi çekici olmadığı anlamına gelmez. Ancak herhangi bir kuralı çiğnemeyi planlıyorsanız , onu çiğnemenin daha etkili sonuçlar ortaya koyacağını düşünüyorsanız  her zaman ilk önce onu öğrenmeniz gerekir. 

Üçte bir kuralı nedir?

Üçte bir kuralının arkasındaki temel ilke, 9 parçanızın olması için bir görüntünün üçe ayrıldığını (hem yatay hem de dikey olarak) hayal etmektir. Konunun merkez dışına yerleştirilmesi bir kompozisyonun göze daha hoş gelmesi ve konunun çerçevenin tam ortasına yerleştirildiği konumdan daha doğal görünmesini sağlar. Ayrıca , sizi konunuzu çevreleyen boş alanları, negatif alanı yaratıcı bir şekilde kullanmaya teşvik eder. Ana objeyi bu noktalardan birine yada ikisine denk getirmelisiniz.

Tiyolar...

* Manzara çekimlerinde, ufku çerçevenin merkezi boyunca konumlandırmak genel tercih edilen bir şeydir ancak bu fotoğrafa “ikiye bölünmüş” bir his verebilir. Bunun yerine, yatay çizgilerden birine yerleştirin.
* * İnsanları çerçevenin bir tarafına koymak iyi bir fikirdir. Bu, bazı “nefes alma alanı” sağlar, konunun çevresini gösterir ve fotoğrafın yapmacık gibi görünmesini önler.

*** İnsanları çerçevenin bir tarafına koymak iyi bir fikirdir. Bu, fotoğrafa “nefes alma alanı” sağlar, konunun çevresini gösterir ve fotoğrafın yapmacık gibi görünmesini önler.

Cüneyt Akçakın

@cnytkckn

Ayrıntılı bilgi için info@cuneytakcakin.com / 0 532 208 80 11